Menu

Ny træner til 1. holdet i Senior

image Ny træner til 1. holdet i Senior
04. maj 2017 kl. 13:04
Bestyrelsen

Vi er stolte af, at vi i dag har indgået en aftale med Tom Matthiesen, som ny træner for 1. holdet i senior afdelingen. Tom er uddannet UEFA A-licens træner, og har en baggrund som træner på højeste niveau fra FC Aarhus/Aarhus Fremad, og senest været træner i FC Skanderborg for talentgruppen. Desuden har Tom Matthiesen, der bor i Ry med Susanne og snart voksne børn, igennem mange år arbejdet på den administrative og kommercielle side i dansk fodbold som direktør i FC Aarhus og senere AaB A/S. I de senere år har Tom arbejdet i større internationale organisationer som IMG og som selvstændig med digitale platforme for fodboldspillere som f.eks. Ronaldo, for det italienske fodboldforbund, og aktuelt bl.a. for fodboldklubber som samarbejdsklubben til Brædstrup IF, FC Midtjylland. Aftalen starter d. 1. juli 2017. 

Udover at Tom vil få ansvaret for 1. holdet, vil han helt naturligt indgå i senior træner teamet, og i samarbejde med teamet gøre sin indflydelse gældende. Vi håber samtidigt, at hele klubben vil drage nytte af de kompetencer Tom besidder, så samarbejdet kan blive så konstruktivt og udbytterigt som muligt.

 

Tom skriver om sig selv:

Lysten til at komme tilbage på træningsbanen efter en pause på et års tid grundet en periode med tungt arbejdspres som selvstændig, og at det netop på trods af mange henvendelser blev Brædstrup skyldes, at det virker som en god og velorganiseret klub såvel på ledelses-og kulturbærer-niveau med fremragende rammer i form af kunstgræs-bane og et hyggeligt stadion miljø samt ikke mindst virkelig god opbakning fra et engageret publikum på trods af byens størrelse, når resultaterne er der. Spillermaterialet ser på trods af en aktuel svær periode i klubben spændende ud med rigtigt mange unge lovende og spillere i de ældre ungdomsårgange, og en stamme af dygtige spillere med den nødvendige erfaring til at bære de yngre spillere og udviklingen fremad.

Jeg qua min baggrund forsøge at bidrage til klubbens videre udvikling såvel på som uden for banen, og glæder mig meget til at komme i gang efter sommerferien. I mellemtiden vil jeg bruge noget tid på at sætte mig ind i opgaven ved at følge holdene og snakke med folkene omkring klubben og holdene.         

 

Tag rigtig godt imod Tom.

Luk